Striebro
Po zlate je striebro najstarším známym ušľachtilým drahým kovom používaným človekom už od staroveku. Striebro, rovnako ako zlato, sa používalo ako prostriedok výmeny a plnilo monetárnu funkciu. V zemskej kôre sa striebro vyskytuje vzácne. V prírode je ho možné nájsť aj v čistej forme, najčastejšie sa však vyskytuje ako chemická zlúčenina v rudách. Takmer vždy je striebro prímesou v rýdzom prírodnom zlate. Zdrojom pre priemyselné získavanie striebra sú rudy olova, medi, niklu alebo zinku.
Striebro je mimoriadne obľúbené najmä pre jeho stálosť, mnohostranné využitie a v neposlednom rade krásu. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Najväčšími svetovými producentmi sú Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA. Striebro sa v súčasnosti pomaly stáva vzácnejším drahým kovom ako zlato. Hlavným dôvodom je spotreba vyťaženého striebra i spotreba zásob striebra. Striebro je so svojimi viac ako 10 000 možnosťami využitia pre človeka hneď po rope doposiaľ druhou najužitočnejšou komoditou v histórii. Vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam sa striebro využíva priamo vo všetkých odvetviach priemyslu.
Ponúkame vám striebro v štandarde
Good Delivery
Keď už vlastniť drahé kovy, tak prečo nie v tom najvyššom a najlikvidnejšom štandarde na svete.
Prečo investovať do striebra
Obmedzené zásoby
Najstaršia mena na svete
Využitie v priemysle
Antibakteriálne účinky
Potenciál a využitie striebra
Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam má striebro najpodstatnejšie využitie v priemysle.
- Elektrický priemysel a elektronika 23%
- Výroba šperkov 20%
- Odliatky a mince 20%
- Fotovoltaický priemysel 7%
- Strieborný servis (príbory, nádoby…) 5%
- Zváračský priemysel 5%
- Fotografický priemysel 4%
- Ďalší priemysel a iné využitie 16%
Čistenie vody
Striebro sa vďaka svojim antibakteriálnym účinkom používa na čistenie jednej z najdôležitejších komodít budúcnosti – vody.
Medicína
Elektronika
Energie
Chemický priemysel
Ďalšie oblasti využitia…
Striebro sa používa v kozmonautike, lekárstve, pri výrobe CD a DVD nosičov, vo fotografickom priemysle, v sklenárstve , v stavebnom priemysle, pri výrobe batérií, ložísk, katalyzátorov, v zubnom lekárstve, zrkadlá, reflexné povrchy, …